Monday Buzz - April 4th, 2016

AMA National Hare & Hound Series, Round 2 – Rabbit Creek 100 – Murphy, ID – April 3rd, 2016

Overall
1st – Gary Sutherlin
2nd – Ricky Brabec
3rd – Skyler Howes
4th – Joe Wasson
5th – Ivan Ramirez
6th – Ryan Smith
7th – Axel Pearson
8th – Nick Stover
9th – Max Eddy Jr.
10th – Jimmy Jarrett


Grand National Cross Country (GNCC) Series, Round 3 – Steele Creek – Morganton, NC – April 3rd, 2016

Overall
1st – Kailub Russell (XC1)
2nd – Josh Strang (XC1)
3rd – Chris Bach (XC1)
4th – Ryan Sipes (XC1)
5th – Trevor Bollinger (XC2)
6th – Layne Michael (XC2)
7th – Daniel Milner (XC1)
8th – Craig Delong (XC2)
9th – Jordan Ashburn (XC1)
10th – Grant Baylor (XC1)
11th – Cory Buttrick (XC1)
12th – Ben Kelley (XC2)
13th – Steward Baylor, Jr. (XC1)
14th – Trevor Barrett (XC2)
15th – Austin Lee (XC2)
16th – Jesse Groemm (XC2)
17th – Josh Toth (XC2)
18th – Zack Hayes (XC2)
19th – Sam Evans (XC2)
20th – Alex Teagarden (250A **Top Amateur)

Photo: Ken Hill/GNCC Racing

Photo: Ken Hill/GNCC Racing

XC1 Pro
1st – Kailub Russell
2nd – Josh Strang
3rd – Chris Bach
4th – Ryan Sipes
5th – Daniel Milner
6th – Jordan Ashburn
7th – Grant Baylor
8th – Cory Buttrick
9th – Steward Baylor, Jr.
10th – Ricky Russell

XC2 Pro
1st – Trevor Bollinger
2nd – Layne Michael
3rd – Craig Delong
4th – Ben Kelley
5th – Trevor Barrett
6th – Austin Lee
7th – Jesse Groemm
8th – Josh Toth
9th – Zack Hayes
10th – Sam Evans

WXC Pro
1st – Becca Sheets
2nd – Kacy Martinez
3rd – Brooke Cosner
4th – Rachel Gutish
5th – Kendall Lafollette
6th – Shelby Rolen
7th – Felicia Robichaud
8th – Samantha Steiner
9th Wendy Jaudas
10th – Allison Bradshaw

Congratulations to @bsheets551 taking the overall win this morning at the @fmf73 Steele Creek #GNCC #GNCCLIVE

A photo posted by GNCC Racing (@gncc_racing) on


Big 6 Grand Prix Series, Round 4 – 29 Palms Motorsports - 29 Palms, CA – April 2nd, 2016

Pro
1st – Eric Yorba
2nd – Robby Bell
3rd – Blayne Thompson
4th – Justin Seeds
5th – Colton Udall
6th – Mark Samuels
7th – Daymon Stokie
8th – Ryan Reina
9th – Justin Jones
10th – Daylon Reese

Pro II
1st – Mitch Anderson
2nd ­– Clay Hengeveld
3rd – Jeremy McCool

Pro Women
1st – Tatum Sik
2nd – Gina Alvarez
3rd – Danielle Crawford


Virginia Championship Hare Scramble (VCHSS), Round 2 – Dillwyn, VA – April 3rd, 2016

Overall
1st – Mike Lafferty
2nd – Paddy Holloway
3rd – Brad Bakken
4th – Jason Greer
5th – Robby Norwood